People

Director

Dr Mette M. High

Reader
Department of Social Anthropology

Advisory Board

Professor Rebecca Goss

Professor
School of Chemistry

Professor Mark Harris

Professor
School of Philosophical, Anthropological and Film Studies

Professor Vincent Janik

Professor
Director of the Scottish Oceans Institute (SOI)

Professor Frank Lorenz Müller

Assistant Vice Principal (Dean of Learning and Teaching)
Principal's Office and School of History

Ms Robin L Swank

Geologist
Humanities, Art and Social Science, Colorado School of Mines

Centre team

Mike Arrowsmith

Computer Officer
School of Philosophical, Anthropological and Film Studies

Nikki Broughton

Research assistant

Dr James Crooks

Digital Communications Officer

Kate Lowther

Research assistant

Lisa Neilson

Centre Administrator

Dr Emilka Skrzypek

Senior Policy Fellow
School of Philosophical, Anthropological and Film Studies

Dr Mhairi Stewart

Head of Public Engagement with Research
Corporate Communications

Researchers

Dr Luis Andueza

Research Fellow
School of Geography and Sustainable Development

Dr Richard Baker

Senior Lecturer
School of Chemistry

Ms Marianne Pascale Bartels

PhD Candidate/Senior Research Associate
School of Geography and Sustainable Development, University of St Andrews/Institute for Advanced Sustainability Studies

Mr Andreas Bock Michelsen

PhD Candidate
School of Physics and Astronomy, University of St Andrews, University of Luxembourg

Professor Sir Ian L Boyd

Professor
School of Biology

Dr Bridget Bradley

Lecturer
Department of Social Anthropology

Dr Antje Brown

Lecturer
School of Geography and Sustainable Development

Dr Michael P. Byrne

Lecturer
School of Earth and Environmental Sciences, University of St Andrews and University of Oxford

Dr John F.M. Clark

Senior Lecturer
School of History

Dr Lydia E.S. Cole

Associate Lecturer
School of Geography and Sustainable Development

Dr Althea L. Davies

Lecturer
School of Geography & Sustainable Development

Dr Pauline Destrée

Research Fellow
Department of Social Anthropology

Dr Alexander Douglas

Lecturer
School of Philosophical, Anthropological and Film Studies

Dr Sean Field

Research Fellow
Department of Social Anthropology

Hannah Fitchett

PhD Candidate
Department of Social Anthropology

Dr Nick Gardiner

Lecturer
School of Earth and Environmental Sciences

Dr Gordon Hastie

Senior Research Fellow
Sea Mammal Research Unit

Dr Mette M. High

Reader
Department of Social Anthropology

Anna-Sophie Hobi

PhD Candidate
International Environment and Development Studies, Norwegian University of Life Sciences

Ms Jessica Hogan

PhD Candidate
School of Geography and Sustainable Development

Dr Lethy Krishnan Jagadamma

UKRI-Future Leaders Fellow
School of Physics and Astronomy

Roya Khoshnevis

PhD Candidate
School of Cultural Analysis , University of Amsterdam

Dr Daniel M. Knight

Reader
Department of Social Anthropology

Alison Lightfoot

PhD Candidate
School of Chemistry

Dr Ralitza Nikolaeva

Lecturer
School of Management

Sarah O’Brien

PhD Candidate
Department of Social Anthropology

Dr Patrick O’Hare

Senior Research Fellow
Department of Social Anthropology

Dr Stephanie O’Rourke

Lecturer
School of Art History

Dr Theron Pummer

Senior Lecturer
Philosophy

Dr James Rae

Reader
School of Earth and Environmental Sciences

Ms Anna Rauter

PhD Candidate
Department of Social Anthropology

Dr Debbie Russell

Senior Research Fellow
Sea Mammal Research Unit, School of Biology

Dr Shona Russell

Senior Lecturer
School of Management

Lorenzo Sapochetti

PhD Candidate
Department of Social Anthropology

Dr Vibhor Saxena

Associate Lecturer
School of Economics

Dr Leyla Sayfutdinova

Marie Curie Fellow
Department of Social Anthropology

Professor Bert Scholtens

Professor
School of Management, University of St Andrews; University of Groningen

Dr Michael Simpson

Lecturer
School of Geography and Sustainable Development

Dr Radoslaw Stefanski

Senior Lecturer
School of Economics

Professor David Ulph

Emeritus Professor
School of Economics and Finance

Dr Charles Warren

Senior Lecturer
School of Geography and Sustainable Development

Miss Abigail C E Whitefield

PhD Candidate
School of Geography and Sustainable Development

Dr Lucy J. Wishart

Associate Lecturer
School of Management

Dr Xiangling Yue

EPSRC UKRI Innovation Fellow
School of Chemistry